Rusya Başkonsolosluğu Antalya

Rusya Antalya Başkonsolosluğu Görev Alanı Neresidir?

Antalya,Kemer, Belek, Alanya; Muğla Bodrum, Marmaris ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye'de bulunan yabancılar, Rusya konsolosluk işlemlerini Rusya Antalya Başkonsolosluğu’nda yapabilirler.

Antalya Rusya Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri Ne Zamandır?

Rusya Konsolosluğu Antalya hafta içi her gün Saat:Pazartesi –  Cuma: 09:00-18:00 arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.
Rusya Konsolosluk Bölümü Saat: 09.00-12.30 arasında Rusya vize başvurularını kabul etmektedir.

Rus Antalya Konsolosluğu  Adresi Nedir?

Antalya Rusya Konsolosluğu Adres: Park sok.,No: 30, 07100 Yenikapı, Antalya

Antalya Rus Konsolosluğuna Nasıl Gidilir?

Rusya Antalya Başkonsolosluğu Nasıl Gidilir?, Rusya Konsolosluğu Antalya Nerede?

Rusya Konsolosluğu, Antalya şehir merkezinde yer alan Karaalioğlu Parkı'na giriş yolu üzerinde çok yakın bir noktadadır.  


2017 Rusya Başkonsolosluğu Antalya  Resmi Tatil Günleri Ne Zamandır?

Rusya Antalya Başkonsolosluğu, Rusya Federasyonu'nun 2017 yılı resmi tatilleri haricinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2017 yılı resmi tatillerinde de hizmet verememektedir. Rusya vizesi için başvuruda bulunmak veya Rusya konsolosluk işlemleri için müracat yapmak isteyen kişilerin bu tarihlere göre seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelerine dikkat etmelidirler. 

1-8 Ocak 2017 Yılbaşı Tatili
7 Ocak – Kutsal Doğuş
23 Şubat 2017 – Vatanın Savunucuları Günü
8 Mart 2017 – Dünya Kadınlar Günü
1 Mayıs 2017 –  İşçi Bayramı
9 Mayıs 2017 – Zafer Bayramı
12 Haziran 2017 – Rusya’nın Günü
4 Kasım 2017 – Ulusal Birlik Günü

Yılbaşı – 1 Ocak 2017 Pazar
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı – 23 Nisan 2017 Pazar
Emek ve Dayanışma Günü – 1 Mayıs 2017 Pazartesi
Atatürk’ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramı – 19 Mayıs Cuma
Ramazan Bayramı (Arefe) – 24 Haziran 2017 Cumartesi
Ramazan Bayramı 1 Gün – 25 Haziran 2017 Pazar
Ramazan Bayramı 2 Gün – 26 Haziran 2017 Pazartesi
Ramazan Bayramı 3 Gün – 27 Haziran 2017 Salı
Demokrasi ve Özgürlükler Günü – 15 Temmuz 2017 Cumartesi
Zafer Bayramı – 30 Ağustos 2017 Çarşamba
Kurban Bayramı (Arife) – 31 Ağustos 2017 Perşembe
Kurban Bayramı 1 Gün – 1 Eylül 2017 Cuma
Kurban Bayramı 2 Gün – 2 Eylül 2017 Cumartesi
Kurban Bayramı 3 Gün – 3 Eylül 2017 Pazartesi
Kurban Bayramı 4 Gün – 4 Eylül 2017 Salı
Cumhuriyet Bayramı – 29 Ekim 2017 Pazar

Rusya Antalya Başkonsolosluğu Konsolosluk Görevlileri Kimdir?

Tolstopyatenko Alexander PetroviçBaşkonsolos11.02.2011
Vladimir BiryukovKonsolos29.04.2008
Shivani AlexeyKonsolos09.10.2013
Mikhailov VyacheslavYardımcı Konsolos23.11.2015
Andrey MaslennikovYardımcı Konsolos03.09.2008
Yanturin Aynur SharifyanovichAteşe06.05.2012
Alexander RyumkovAteşe02.03.2013

 

Antalya Rusya Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya Başkonsolosluğu, ülkeye giriş ve seyahat amacına uygun kalış için yabancı vatandaşlara; Rusya Akraba/Tanıdık Ziyareti Vizesi, Rusya Ticari Vizesi, Rusya Humaniter Vizesi, Rusya Turist Vizesi, Rusya Transit Vize, Rusya Eğitim Vizesi ve Rusya Tır Şoförü Vizesi başlıkları altında başvuruları kabul ederek, değerlendirmeye almaktadır. 

Rusya vize işlem başvurusunda bulunacak kişiler, tek girişli Rusya vizesi, iki girişli Rusya vizesi ya da çok girişli Rusya vizesi talebinde bulunabilirler. Antalya Rusya Başkonsolosluğu, Rusya seyahati için Rusya vize işlem başvurularının, yetkili Rusya vize başvuru merkezleri veya akredite olmuş seyahat acentaları üzerinden yapılması koşuluyla kabul etmektedir. Türkiye’de ikamet izni (oturum izni) sahibi yabancılar, Rusya vize işlem başvurularını Rusya Konsolosluğu Antalya'ya yapabilirler. 

Rusya Konsolosluğu Antalya Vize Başvuru Formu Nedir?

Rusya Vize Başvuru Formu online olarak, Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde yer alan online vize başvuru formu linki üzerinden doldurulmaktadır. İngilizce-Rusça-Almanca-Fransızca-İtalyanca dillerinden biri ile formun doldurulması ile başvuru sistem tarafından kayıda alınmaktadır. Rusya Vize Başvuru Formu üzerinde yer alan tüm bölümlerin doğru ve eksiksiz olarak yanıtlanması önemlidir. Rusya vize başvuru formunda, eksik, yanlış ya da sahte beyan edilen bilgiler, Rusya vizesinin reddine veya onaylanan vizenin iptaline ve Rus yasalarının öngördüğü şekilde cezai yasal işlem sürecinin başlatılmasına neden olacaktır. Resmi web sitesi üzerinden işleme alınan Rusya vize başvuru formunun çıktısına, 1 adet vesikalık fotoğrafın eklenmesi gereklidir.

Rusya Federasyonu Antalya Konsolosluğu Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Rusya Antalya Başkonsolosluğu'na yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir.  
Rusya Konsolosluğu’na hitaben, antetli kağıda, seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.

Rusya Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Rusya Konsolosluğu’na hitaben  yazılmış, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. 

Rusya Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; Rusya Konsolosluğu’na hitaben, şirketinin antetli kağıdına, ticari faaliyeti, seyahat planı, amacı ve şirket pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. 

Rusya Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Rusya Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır. 

Rusya Konsolosluğu Vize Ücretleri Nedir?

Antalya Rusya Konsolosluğu vize müracaatlarında, konsolosluk harcı almaktadır. Rusya vize ücreti, vize kategorisine, türüne, giriş sayısına ve başvuru sahibinin uyruğuna göre değişiklik göstermektedir.

      Tek Girişli Vize                                

10 iş gününe kadar 80 TL 

3 iş gününe kadar (ekspres) 160 TL       

            Çift Girişli Vize         

10 iş gününe kadar 128 TL           

3 iş gününe kadar (ekspres) 256 TL

Antalya Rusya Konsolosluğu Vize Sonuçlanma Süresi Ne Kadar?

Rusya Antalya Konsolosluğu vize işlemleri normal süreçte 4 ile 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak, Rusya Federasyonu’na acil giriş gerektiren olağanüstü durumlarda, vize başvuru sahibi, Rusya vize başvurusunun acil sonuçlanma talebini Rusya Konsolosluk Bölümüne iletmesi halinde, Rusya vize müracaatının değerlendirilme süresi, Rusya Konsolosluğu’nun kararına esasen 3 iş günü veya daha kısa sürede sonuçlandırılabilir.

Antalya Rusya Başkonsolosluğu Konsolosluk Hizmetleri Nelerdir?

Rusya'ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile T.C. İkamet İznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının, Rusya vize işlemleri konusunda hizmet vermekle yetkili olan kurumlar; Türkiye'de görevli olan Rusya Ankara Büyükelçiliği, Rusya İstanbul Başkonsolosluğu, Rusya Antalya Başkonsolosluğu ve Rusya Trabzon Başkonsolosluğu’dur. 

Rusya Antalya Başkonsolosluk aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Rus vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Rusya Konsolosluğu Evlilik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki Rus ve Türk vatandaşların nikahları Türkiye’deki yerel Evlendirme Daireleri tarafından kıyılır. Nikah kaydının yapılması için Rusya Federasyonu vatandaşının diğer belgelerin yanısıra; Ankara’daki Rusya Federasyonu Büyükelçiliği’nin veya Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu’nun, Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosluğu'nun ya da Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosluğu’nun (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan eşinin daimi olarak ikamet ettiği yere göre) verdiği, Türkçe yazılmış olan, evli olmadığını ve evlenmesine hiçbir engel bulunmadığını belirten evlilik raporunu Evlendirme Dairesi’ne ibraz etmesi gerekmektedir.

Rusya Federasyonu vatandaşı; Konsolosluk Şubesi’ne, muteber olan vizesiyle pasaportunu, ikamet ettiği yerdeki Nüfus ve Nikah Dairesi’den şu anda evli olmadığına dair aldığı raporu; ayrıca eğer çocukları varsa, eski eşinin onların yurt dışına çıkarılmasına izin verdiğini gösteren belgesini ibraz etmelidir. Bunun akabinde nikah kaydı için gerekli olan belgeler kabul saatleri içerisinde Konsolosluk Şubesi tarafından verilir. 

Rusya Konsolosluğu Apostille İşlemleri Nedir?

Rusya ve Türkiye’nin de taraf oldukları 1961 tarihli Lahey Uluslararası Sözleşmesi gereğince bir devletin ülkesinde hazırlanan fakat başka bir devletin ülkesinde kullanılacak evrak, evrakın menşei olan devletin yetkili merci tarafından özel ‘APOSTİLLE’ kaşesiyle tasdik edilmelidir. Rusya’da kullanmak amacıyla, Türkiye menşeili olan evrak, yerel noter tarafından tasdik edildikten sonra yetkili Türk Valiliğince ‘APOSTILLE’ kaşesi ile onaylanacaktır. Aynı usül Rusya menşeili fakat Türkiye’nin sınırları içinde kullanılacak evraklar içinde aynı işlem Rusya Konsolosluklarına apostille için geçerlidir. Rusya Konsolosluk Bölümü, ayrıca belirtilen usulüne uygun olarak dönüş belgesi, doğum belgesi, ölüm belgesi, sicil kaydı vb. her türlü evrakın hazırlanması, evrak tercümesisi ve evrak tasdiki işlemlerini yapmakla da yetkilidir.

Rusya Konsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemleri Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Rus vatandaşlarının süresi dolan, hasarlı ya da kayıp/çalıntı pasaportları için gerekli olan pasaport yenileme işlemlerini Antalya Rusya Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler.

Antalya Rusya Konsolosluğu Nerededir?

Duyurular

Rusların Türkiye'de Vizesiz Kalma Süresi 90 Güne Çıkıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusya vatandaşlarının Türkiye’de vizesiz kalma süresinin 90 güne kadar uzatıldığını açıkladı...
2017-05-04 11:03:56 Devamı...

Rusya Konsolosluğu 29 Ekim Duyurusu

Rusya Konsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeni...
2016-02-22 10:45:29 Devamı...

Consultation for Russia

Consultation for Russia, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Russia; Türkiye’ de bulunan Rusya Konsoloslukları, B&uum...
2016-02-05 14:52:50 Devamı...

Rusya Başkonsolosluğu yabancılar vize mesai saatleri

Rusya Başkonsolosluğu Yabancılar için vize mesai saatleri: Pazartesi Cuma: 08.30 ila 11.30 arasındadır. ...
2016-02-05 14:46:54 Devamı...
Tüm Duyurular
Antalya Başkonsolosluğu