Rusya Başkonsolosluğu İstanbul

Rusya Başkonsolosluğu İstanbul

Rusya Başkonsolosluğu İstanbul Görev Bölgesi 

Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Sakarya, Tekirdağ, Yalova ve İstanbul çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve T.C. İkamet İzni sahibi 3. ülke vatandaşları, Rusya konsolosluk işlemlerini İstanbul Rusya Konsolosluğu'na yapabilirler. Rusya vize başvurularında ise konsolosluk bölge ayrımı bulunmamaktadır. Başvuru sahipleri ikamet bölgesine en yakın konsolosluğun yetki verdiği seyahat acentesi kanalı ile başvurusunu tamamlayabilir.

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu

Andrey BURAVOV

Rusya Başkonsolosluğu İstanbul Çalışma Saatleri 

Rusya Konsolosluğu hafta içi her gün Saat: 08.30-13.00 / 14.30-18.00 saatleri arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.

Rusya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır

Vize başvuru hizmeti sağlayıcıları vize işlem sürecini hızlandırmak, başvuru sahipleri için en konforlu ortamı sağlamak, Rusya Federasyonuna ziyaret ve ikamet kurallarını daha net anlaşılmasını sağlamak ve başvuru belgelerinin kontrolü sağlamak görevlerini yürütmektedir. Rusya Konsoloslukları vize başvurularını bu nedenle aracı kurumlar vasıtasıyla kabul etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve yabancı ülke vatandaşlarının vize başvurularının değerlendirme yetkisi yalnızca Rusya Konsolosluklarına aittir. Rusya vize başvuruları doğrudan konsolosluklara da yapılabilmektedir. Ancak bu işlem için günlük sınırlı sayıda başvuru kabul edilmektedir. Şahsen başvuru yapmak isteyenler konsoloslukların internet sitesinden Rusya vize randevu alabilirler. Rusya Başkonsolosluğu vize başvurularını hafta içi her gün 08.30’dan 11.30’a kadar kabul etmektedir. Evrak teslimatı ise saat 9.00’dan 11.30’a kadar yapılmaktadır.

Dikkat! İran vatandaşları Türkiye'den yapacakları Rusya vize başvurularında seyahat sağlık sigortası da sunmalıdırlar.

Rusya Başkonsolosluğu, ülkeye giriş ve seyahat amacına uygun kalış için yabancı vatandaşlara; Rusya Akraba/Tanıdık Ziyareti Vizesi, Rusya Ticari Vizesi, Rusya Humaniter Vizesi, Rusya Turist Vizesi, Rusya Transit Vize, Rusya Eğitim Vizesi ve Rusya Tır Şoförü Vizesi başlıkları altında başvuruları kabul ederek, değerlendirmeye almaktadır. Rusya vize işlem başvurusunda bulunacak kişiler, tek girişli Rusya vizesi, iki girişli Rusya vizesi ya da çok girişli Rusya vizesi talebinde bulunabilirler. İstanbul Rusya Başkonsolosluğu, Rusya seyahati için Rusya vize işlem başvurularının, yetkili Rusya vize başvuru merkezleri veya akredite olmuş seyahat acentaları üzerinden yapılması koşuluyla kabul etmektedir.

Türkiye’de ikamet izni (oturum izni) sahibi yabancılar, Rusya vize işlem başvurularını Rusya Konsolosluğu İstanbul'a yapabilirler. Rusya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nedir? Rusya Vize Başvuru Formu online olarak, Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde yer alan online vize başvuru formu linki üzerinden doldurulmaktadır. İngilizce-Rusça-Almanca-Fransızca-İtalyanca dillerinden biri ile formun doldurulması ile başvuru sistem tarafından kayıda alınmaktadır. Rusya Vize Başvuru Formu üzerinde yer alan tüm bölümlerin doğru ve eksiksiz olarak yanıtlanması önemlidir. Rusya vize başvuru formunda, eksik, yanlış ya da sahte beyan edilen bilgiler, Rusya vizesinin reddine veya onaylanan vizenin iptaline ve Rus yasalarının öngördüğü şekilde cezai yasal işlem sürecinin başlatılmasına neden olacaktır. Resmi web sitesi üzerinden işleme alınan Rusya vize başvuru formunun çıktısına, 1 adet vesikalık fotoğrafın eklenmesi gereklidir.

Rusya Başkonsolosluğu

Rusya Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri 2023

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu, Rusya Federasyonu'nun 2023 yılı resmi tatilleri haricinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2023 yılı resmi tatillerinde de hizmet verememektedir. Rusya vizesi için başvuruda bulunmak veya Rusya Konsolosluk işlemleri için müracat yapmak isteyen kişilerin bu tarihlere göre seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelerine dikkat etmelidirler.

Tarih

 

Tatil

1-10 Ocak

Yeni yıl ve Noel Tatili

22 Şubat

Vatan Savunucusu Günü

7-8 Mart

Dünya Kadınlar Günü

21-23 Nisan

Ramazan Bayramı

1-3 Mayıs

Emek ve Dayanışma Günü

10 Mayıs

Zafer Günü

13 Haziran

Rusya Ulusal Günü

7-8 Mart

Dünya Kadınlar Günü

29 Haziran 2 Temmuz

Kurban Bayramı

4-5 Kasım

Birlik Günü

31 Aralık

Yeni Yıl

 

Başvuru sürecinde resmi tatiller iş gününde sayılmamaktadır. Başvuru işlemde ise tatil öncesi veya çıkış süreci hakkında uyarı yapılmaktadır. İşlemde kalan pasaportlar resmi tatil süresince Konsoloslukta kalmaktadır.

Resmi tatil öncesi yapılan başvurular için konsolosluk uyarı yapmakta olup işlemde kalma süresinin uzadığını belirtmektedir.

İstanbul Rusya Başkonsolosluğu Konsolosluk Hizmetleri Nelerdir?

Rusya'ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile T.C. İkamet İznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının, Rusya vize işlemleri konusunda hizmet vermekle yetkili olan kurumlar; Türkiye'de görevli olan Rusya Ankara Büyükelçiliği, Rusya İstanbul Başkonsolosluğu, Rusya Antalya Başkonsolosluğu ve Rusya Trabzon Başkonsolosluğu’dur. Rusya İstanbul Başkonsolosluk aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Rus vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Rusya Konsolosluğu Evlilik İşlemleri Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki Rus ve Türk vatandaşların nikahları Türkiye’deki yerel Evlendirme Daireleri tarafından kıyılır. Nikah kaydının yapılması için Rusya Federasyonu vatandaşının diğer belgelerin yanısıra; Ankara’daki Rusya Federasyonu Büyükelçiliği’nin veya Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu’nun, Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosluğu'nun ya da Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosluğu’nun (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan eşinin daimi olarak ikamet ettiği yere göre) verdiği, Türkçe yazılmış olan, evli olmadığını ve evlenmesine hiçbir engel bulunmadığını belirten evlilik raporunu Evlendirme Dairesi’ne ibraz etmesi gerekmektedir. Rusya Federasyonu vatandaşı; Konsolosluk Şubesi’ne, muteber olan vizesiyle pasaportunu, ikamet ettiği yerdeki Nüfus ve Nikah Dairesi’den şu anda evli olmadığına dair aldığı raporu; ayrıca eğer çocukları varsa, eski eşinin onların yurt dışına çıkarılmasına izin verdiğini gösteren belgesini ibraz etmelidir. Bunun akabinde nikah kaydı için gerekli olan belgeler kabul saatleri içerisinde Konsolosluk Şubesi tarafından verilir.

Rusya Konsolosluğu Apostille İşlemleri Nelerdir?

Rusya ve Türkiye’nin de taraf oldukları 1961 tarihli Lahey Uluslararası Sözleşmesi gereğince bir devletin ülkesinde hazırlanan fakat başka bir devletin ülkesinde kullanılacak evrak, evrakın menşei olan devletin yetkili merci tarafından özel ‘APOSTİLLE’ kaşesiyle tasdik edilmelidir. Rusya’da kullanmak amacıyla, Türkiye menşeili olan evrak, yerel noter tarafından tasdik edildikten sonra yetkili Türk Valiliğince ‘APOSTILLE’ kaşesi ile onaylanacaktır. Aynı usül Rusya menşeili fakat Türkiye’nin sınırları içinde kullanılacak evraklar içinde aynı işlem Rusya Konsolosluklarına apostille için geçerlidir. Rusya Konsolosluk Bölümü, ayrıca belirtilen usüle uygun olarak her türlü evrakın hazırlanması, tercüme edilmesi ve tasdik etme işlemlerini yapmakla da yetkilidir.

Rusya Konsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemleri Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Rus vatandaşlarının süresi dolan, hasarlı ya da kayıp/çalıntı pasaportları için gerekli olan pasaport yenileme işlemlerini İstanbul Rusya Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler. Rusya Konsolosluk Bölümü, ayrıca belirtilen usulüne uygun olarak dönüş belgesi, doğum belgesi, ölüm belgesi, boşanma belgesi, sicil kaydı vb. her türlü evrakın hazırlanması, evrak tercümesisi ve evrak noter işlemlerini yapmakla da yetkilidir.

İstanbul Rusya Başkonsolosluğu İletişim ve Ulaşım

Tel: 0212 292 51 01

Adres: İstiklal Caddesi, 219-225A, Beyoğlu, İstanbul

Ulaşım: İstanbul Rusya Başkonsolosluğu, Avrupa yakasında Beyoğlu ilçesine bağlı Taksim semti İstiklal bölgesi üzerinde bulunmaktadır. Rusya İstanbul Başkonsolosluğuna Yenikapı - Hacıosman metrosu ile Şişhane durağında inerek, İstiklal Caddesi üzerinde kolaylıkla yürüyerek ulaşabilirsiniz.

İstanbul Rusya Konsolosluğu Nerededir?

Duyurular

Rusya Vizesi Covid-19 Bilgilendirmesi

Rusya Vizesi Covid-19 Bilgilendirmesi; Rusya vize başvuruları için aracılık eden kurum randevulu hizmet vermeye başlamıştır. Konsolosluk...
2022-01-27 16:48:49

Rusya Konsolosluğu 29 Ekim Duyurusu

Rusya Konsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 günü h...
2021-01-14 15:27:50

Rusya Başkonsolosluğu yabancılar vize mesai saatleri

Rusya Başkonsolosluğu Yabancılar için vize mesai saatleri: Pazartesi Cuma: 08.30 ila 11.30 arasındadır. ...
2021-01-14 15:17:21

Consultation for Russia

Consultation for Russia, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Russia; Türkiye’ de bulunan Rusya Konsoloslukları, Büyükelçiliği...
2021-01-14 15:14:19
Tüm Duyurular
İstanbul Başkonsolosluğu