Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu

Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu Adresi Nedir?

 35090, Fatih Cad., No: 69, Çamdibi/ İzmir

Russian Federasyonu İzmir Telefonu Nedir?

+ 90 (232) 461 51 86

Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu Görev Alanı Nedir?

İzmir ve çevresinde ikamet eden Rus vatandaşlarına, Rusya konsolosluk işlemleri için destek vermek üzere Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu yetkilendirilmiştir.

Russian İzmir Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri Ne Zaman?


Pazartesi –  Cuma: 09.00-17.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Russian İzmir Fahri Konsolosluğu 2023 Tatil Günleri Ne Zamandır?

Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu, Rusya Federasyonu'nun 2023 yılı resmi tatilleri haricinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2023 yılı resmi tatillerinde de hizmet verememektedir. Rusya vizesi için başvuruda bulunmak veya Rusya konsolosluk işlemleri için müracat yapmak isteyen kişilerin bu tarihlere göre seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelerine dikkat etmelidirler.  

Tarih

 

Tatil

1-10 Ocak

Yeni yıl ve Noel Tatili

22 Şubat

Vatan Savunucusu Günü

7-8 Mart

Dünya Kadınlar Günü

21-23 Nisan

Ramazan Bayramı

1-3 Mayıs

Emek ve Dayanışma Günü

10 Mayıs

Zafer Günü

13 Haziran

Rusya Ulusal Günü

7-8 Mart

Dünya Kadınlar Günü

29 Haziran 2 Temmuz

Kurban Bayramı

4-5 Kasım

Birlik Günü

31 Aralık

Yeni Yıl

 

Başvuru sürecinde resmi tatiller iş gününde sayılmamaktadır. Başvuru işlemde ise tatil öncesi veya çıkış süreci hakkında uyarı yapılmaktadır. İşlemde kalan pasaportlar resmi tatil süresince Konsoloslukta kalmaktadır.

Resmi tatil öncesi yapılan başvurular için konsolosluk uyarı yapmakta olup işlemde kalma süresinin uzadığını belirtmektedir.

Rusya Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya İzmir Fahri Konsolosluğundan vize başvuru işlemi yapılmamaktadır. Rusya Konsoloslukları, ülkeye giriş ve seyahat amacına uygun kalış için yabancı vatandaşlara; Rusya Akraba/Tanıdık Ziyareti Vizesi, Rusya Ticari Vizesi, Rusya Humaniter Vizesi, Rusya Turist Vizesi, Rusya Transit Vize, Rusya Eğitim Vizesi ve Rusya Tır Şoförü Vizesi başlıkları altında başvuruları kabul ederek, değerlendirmeye almaktadır. 

Rusya vize işlem başvurusunda bulunacak kişiler, tek girişli Rusya vizesi, iki girişli Rusya vizesi ya da çok girişli Rusya vizesi talebinde bulunabilirler. Rusya Konsolosluğu, Rusya seyahati için Rusya vize işlem başvurularının, yetkili Rusya vize başvuru merkezleri veya akredite olmuş seyahat acentaları üzerinden yapılması koşuluyla kabul etmektedir. Türkiye’de ikamet izni (oturum izni) sahibi yabancılar, Rusya vize işlem başvurularını Rusya Konsolosluklarına yapabilirler. 

İzmir Rusya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Yapılır?

Rusya Vize Başvuru Formu online olarak, Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde yer alan online vize başvuru formu linki üzerinden doldurulmaktadır. İngilizce-Rusça-Almanca-Fransızca-İtalyanca dillerinden biri ile formun doldurulması ile başvuru sistem tarafından kayıda alınmaktadır. Rusya Vize Başvuru Formu üzerinde yer alan tüm bölümlerin doğru ve eksiksiz olarak yanıtlanması önemlidir. Rusya vize başvuru formunda, eksik, yanlış ya da sahte beyan edilen bilgiler, Rusya vizesinin reddine veya onaylanan vizenin iptaline ve Rus yasalarının öngördüğü şekilde cezai yasal işlem sürecinin başlatılmasına neden olacaktır. Resmi web sitesi üzerinden işleme alınan Rusya vize başvuru formunun çıktısına, 1 adet vesikalık fotoğrafın eklenmesi gereklidir.

Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu

Rusya Federasyonu İzmir Konsolosluğu Vize Ücretleri Nasıl Alınır?

Rusya Konsolosluğu vize müracaatlarında, konsolosluk harcı almaktadır. Rusya vize ücreti, vize kategorisine, türüne, giriş sayısına ve başvuru sahibinin uyruğuna göre değişiklik göstermektedir.

Rusya Konsolosluğu Vize Sonuçlanma Süresi Ne Kadar?

Rusya Konsolosluğu vize işlemleri normal süreçte 4 ile 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak, Rusya Federasyonu’na acil giriş gerektiren olağanüstü durumlarda, vize başvuru sahibi, Rusya vize başvurusunun acil sonuçlanma talebini Rusya Konsolosluk Bölümüne iletmesi halinde, Rusya vize müracaatının değerlendirilme süresi, Rusya Konsolosluğu’nun kararına esasen 3 iş günü veya daha kısa sürede sonuçlandırılabilir.

Duyurular

Rusya Vizesi Covid-19 Bilgilendirmesi

Rusya Vizesi Covid-19 Bilgilendirmesi; Rusya vize başvuruları için aracılık eden kurum randevulu hizmet vermeye başlamıştır. Konsolosluk...
2022-01-27 16:48:49

Rusya Konsolosluğu 29 Ekim Duyurusu

Rusya Konsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 günü h...
2021-01-14 15:27:50

Rusya Başkonsolosluğu yabancılar vize mesai saatleri

Rusya Başkonsolosluğu Yabancılar için vize mesai saatleri: Pazartesi Cuma: 08.30 ila 11.30 arasındadır. ...
2021-01-14 15:17:21

Consultation for Russia

Consultation for Russia, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Russia; Türkiye’ de bulunan Rusya Konsoloslukları, Büyükelçiliği...
2021-01-14 15:14:19
Tüm Duyurular
İzmir Fahri Konsolosluğu