Rusya Büyükelçiliği Ankara

Rusya Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Ne Zamandır?

Rusya Ankara Büyükelçiliği hafta içi her gün saat: 08.30-13.00 / 15.00-18.30 arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.

Rusya Ankara Büyükelçiliği Görev Alanı  Hangi İlleri Kapsamaktadır?

Ankara, Düzce, Bolu, Çankırı, Bartın, Eskişehir, Kastamonu, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Nevşehir, Yozgat, Zonguldak, Karabük illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve T.C. İkamet İzni sahibi 3. ülke vatandaşları, Rusya vize işlemleri ve Rusya konsolosluk işlemlerini Rusya Ankara Büyükelçiliğinde yapabilirler. 

Rusya Ankara Büyükelçiliği İletişim Adresi Nedir?

Andrey Karlov sokağı, No 5, 06692, Çankaya (P.K. 35 Kavaklıdere), Ankara Türkiye

Ankara Rus Büyükelçiliği İletişim Bilgileri Nedir?

Tel: +90-312-439-21-22, 440-82-17
Faks: +90-312-438-39-52, 442-90-20
E-mail: rus-ankara@yandex.ru 
konsolosluk işleri: ankarakons@yandex.ru 
basın işleri: press-ankara@mail.ru

Ankara Rusya Büyükelçiliği Vize Başvuru Nasıl Yapılır?

Rusya Konsolosluğu Ankara, ülkeye giriş ve seyahat amacına uygun kalış için yabancı vatandaşlara; Rusya Akraba/Tanıdık Ziyareti Vizesi, Rusya Ticari Vizesi, Rusya Humaniter Vizesi, Rusya Turist Vizesi, Rusya Transit Vize, Rusya Eğitim Vizesi ve Rusya Tır Şoförü Vizesi başlıkları altında başvuruları kabul ederek, değerlendirmeye almaktadır. 

Rusya vize işlem başvurusunda bulunacak kişiler, tek girişli Rusya vizesi, iki girişli Rusya vizesi ya da çok girişli Rusya vizesi talebinde bulunabilirler. Rusya Büyükelçiliği, Rusya seyahati için Rusya vize işlem başvurularının, yetkili Rusya vize başvuru merkezleri veya akredite olmuş seyahat acentaları üzerinden yapılması koşuluyla kabul etmektedir. Türkiye’de uzun süreli ikamet izni (oturum izni) sahipleri de Rusya vize işlem başvurularını Türkiye'den yapabilirler.

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi

Aleksey Vladimirovich YERHOV

Rusya Ankara Büyükelçiliğine Nasıl Gidilir?

Rusya Ankara Büyükelçiliği, Ankara ilinin Çankaya İlçesinin Kavaklıdere Mahallesi sınırları içinde yer almaktadır. Güneşevler mevkinden hareket eden EGO 408 numaralı Güneşevler-Hasköy-Atakule-Çankaya otobüsleri ile Çankaya semtinde bulunan Ankara Rusya Büyükelçiliği'ne ulaşım sağlanabilir.   Ankara Oran bölgesinden EGO 135 ve EGO 188 numaralı otobüsler ile Çankaya'ya ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Ankara Altınpark istikametinden hareket eden EGO 413 numaralı otobüs ile de Çankaya semtinde bulunan Rusya Ankara Büyükelçilği'ne ulaşılmaktadır.  

 2023 Rus Ankara Büyükelçiliği  Resmi Tatil Günleri Ne Zamandır?

Rusya Ankara Büyükelçiliği, Rusya Federasyonunun 2023 yılı resmi tatilleri haricinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2023 yılı resmi tatillerinde de hizmet verememektedir. Rusya vizesi için başvuruda bulunmak veya Rusya konsolosluk işlemleri için müracat yapmak isteyen kişilerin bu tarihlere göre seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelerine dikkat etmelidirler.  

 

Tarih

 

Tatil

1-10 Ocak

Yeni yıl ve Noel Tatili

22 Şubat

Vatan Savunucusu Günü

7-8 Mart

Dünya Kadınlar Günü

21-23 Nisan

Ramazan Bayramı

1-3 Mayıs

Emek ve Dayanışma Günü

10 Mayıs

Zafer Günü

13 Haziran

Rusya Ulusal Günü

7-8 Mart

Dünya Kadınlar Günü

29 Haziran 2 Temmuz

Kurban Bayramı

4-5 Kasım

Birlik Günü

31 Aralık

Yeni Yıl

 

Başvuru sürecinde resmi tatiller iş gününde sayılmamaktadır. Başvuru işlemde ise tatil öncesi veya çıkış süreci hakkında uyarı yapılmaktadır. İşlemde kalan pasaportlar resmi tatil süresince Konsoloslukta kalmaktadır.

Resmi tatil öncesi yapılan başvurular için konsolosluk uyarı yapmakta olup işlemde kalma süresinin uzadığını belirtmektedir.

Ankara Rusya Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu Nedir?

Rusya Vize Başvuru Formu online olarak, Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde yer alan online vize başvuru formu linki üzerinden doldurulmaktadır. İngilizce-Rusça-Almanca-Fransızca-İtalyanca dillerinden biri ile formun doldurulması ile başvuru sistem tarafından kayıda alınmaktadır. Rusya Vize Başvuru Formu üzerinde yer alan tüm bölümlerin doğru ve eksiksiz olarak yanıtlanması önemlidir. Rusya vize başvuru formunda, eksik, yanlış ya da sahte beyan edilen bilgiler, Rusya vizesinin reddine veya onaylanan vizenin iptaline ve Rus yasalarının öngördüğü şekilde cezai yasal işlem sürecinin başlatılmasına neden olacaktır. Resmi web sitesi üzerinden işleme alınan Rusya vize başvuru formunun çıktısına, 1 adet vesikalık fotoğrafın eklenmesi gereklidir.

Rusya Ankara Büyükelçiliği

Rusya  Ankara Büyükelçiliği Vize Sonuçlanma Süresi Ne Kadar?

Rusya Büyükelçiliği vize işlemini normal süreçte, 4 ile 10 gün içerisinde sonuçlandırmaktadır. Ancak, Rusya Federasyonu’na acil giriş gerektiren olağanüstü durumlarda, vize başvuru sahibi, Rusya vize başvurusunun acil sonuçlanma talebini Rusya Konsolosluk Bölümüne iletmesi halinde, Rusya vize müracaatının değerlendirilme süresi, Rusya Konsolosluğu’nun kararına esasen 3 iş günü veya daha kısa sürede sonuçlandırılabilir.

Rusya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Hizmetleri Nelerdir?

Rusya'ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile T.C. İkamet İznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının, Rusya vize işlemleri konusunda hizmet vermekle yetkili olan kurumlar; Türkiye'de görevli olan Rusya Ankara Büyükelçiliği, Rusya İstanbul Başkonsolosluğu, Rusya Antalya Başkonsolosluğu ve Rusya Trabzon Başkonsolosluğu’dur. 

Rusya Ankara Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Rus vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Rusya Ankara Evlilik İşlemleri Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki Rus ve Türk vatandaşların nikahları Türkiye’deki yerel Evlendirme Daireleri tarafından kıyılır. Nikah kaydının yapılması için Rusya Federasyonu vatandaşının diğer belgelerin yanısıra; Ankara’daki Rusya Federasyonu Büyükelçiliği’nin veya Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu’nun, Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosluğu'nun ya da Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosluğu’nun (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan eşinin daimi olarak ikamet ettiği yere göre) verdiği, Türkçe yazılmış olan, evli olmadığını ve evlenmesine hiçbir engel bulunmadığını belirten evlilik raporunu Evlendirme Dairesi’ne ibraz etmesi gerekmektedir.

Rusya Federasyonu vatandaşı; Konsolosluk Şubesi’ne, muteber olan vizesiyle pasaportunu, ikamet ettiği yerdeki Nüfus ve Nikah Dairesi’den şu anda evli olmadığına dair aldığı raporu; ayrıca eğer çocukları varsa, eski eşinin onların yurt dışına çıkarılmasına izin verdiğini gösteren belgesini ibraz etmelidir. Bunun akabinde nikah kaydı için gerekli olan belgeler kabul saatleri içerisinde Konsolosluk Şubesi tarafından verilir. 

Rusya Büyükelçiliği Ankara

Apostille İşlemleri Nedir?

Rusya ve Türkiye’nin de taraf oldukları 1961 tarihli Lahey Uluslararası Sözleşmesi gereğince bir devletin ülkesinde hazırlanan fakat başka bir devletin ülkesinde kullanılacak evrak, evrakın menşei olan devletin yetkili merci tarafından özel ‘APOSTİLLE’ kaşesiyle tasdik edilmelidir. Rusya’da kullanmak amacıyla, Türkiye menşeili olan evrak, yerel noter tarafından tasdik edildikten sonra yetkili Türk Valiliğince ‘APOSTILLE’ kaşesi ile onaylanacaktır. Aynı usül Rusya menşeili fakat Türkiye’nin sınırları içinde kullanılacak evraklar içinde aynı işlem Rusya Konsolosluklarına apostille için geçerlidir.

Rusya Konsolosluk Bölümü, ayrıca belirtilen usüle uygun olarak her türlü evrakın hazırlanması, tercüme edilmesi ve tasdik etme işlemlerini yapmakla da yetkilidir.

Pasaport Yenileme İşlemleri Nedir?

Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan Rus vatandaşlarının süresi dolan, hasarlı ya da kayıp/çalıntı pasaportları için gerekli olan pasaport yenileme işlemlerini Ankara Rusya Konsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler.


Rusya Büyükelçiliği Nerededir?

Duyurular

Rusya Vizesi Covid-19 Bilgilendirmesi

Rusya Vizesi Covid-19 Bilgilendirmesi; Rusya vize başvuruları için aracılık eden kurum randevulu hizmet vermeye başlamıştır. Konsolosluk...
2022-01-27 16:48:49

Rusya Konsolosluğu 29 Ekim Duyurusu

Rusya Konsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 günü h...
2021-01-14 15:27:50

Rusya Başkonsolosluğu yabancılar vize mesai saatleri

Rusya Başkonsolosluğu Yabancılar için vize mesai saatleri: Pazartesi Cuma: 08.30 ila 11.30 arasındadır. ...
2021-01-14 15:17:21

Consultation for Russia

Consultation for Russia, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Russia; Türkiye’ de bulunan Rusya Konsoloslukları, Büyükelçiliği...
2021-01-14 15:14:19
Tüm Duyurular
Rusya Ankara Büyükelçiliği