Rusya Cenaze Nakil İşlemleri

Rusya cenaze nakil işlemleri için Türk resmi makamları ve Rusya konsolosluğuna ait işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Vefat eden Rusya vatandaşlarının cenaze naklinin gerçekleştirilebilmesi için ilgili makamlardan belirli evrakların temin edilmesi zorunludur. Temin edilecek birincil evrak ölüm belgesidir.

Ölüm belgesi, kişinin vefat ettiği yer ve vefat sebebine göre farklı kurumlar tarafından düzenlenmektedir. Rusya vatandaşının ölümü evde doğal sebeplerden gerçekleşti ise ölüm yerine bağlı belediye sağlık işleri ile iletişime geçilerek tabip talebinde bulunmak gereklidir. Belediye sağlık işleri tarafından görevlendirilen tabip, ölümün gerçekleştiğini teyit ederek kişi hakkında ölüm belgesi tanzim etmektedir. Ölüm hastane içerisinde doğal sebeplerden gerçekleşti ise hastanede görevli bulunan doktor tarafından ölüm belgesi düzenlenir. Eğer ölüm adli bir olay neticesinde gerçekleşti ise bahse konu ölüm belgesini düzenlemeye yetkili makam Adli Tıp Kurumudur. Ölüm belgesi içerisinde, vefat eden Rusya vatandaşına ait pasaport bilgileri ile ölüm yeri ve nedeni bulunmalıdır. Eğer vefat, bulaşıcı hastalık sebebi ile gerçekleşti ise bu durumun ölüm belgesi içerisinde ayrıntılı bir şekilde yer alması gereklidir. Yurt dışı cenaze nakli için ölüm belgesi birinci derece yakınlar tarafından alınabildiği gibi vekalet verdiği kişi tarafından da temin edilebilir.

Formül C Belgesi

Rusya vatandaşı kişinin vefatı, ilgili sağlık kurumunca nüfus müdürlüğüne bildirilmektedir. Bu bildirim en fazla 10 gün içerisinde yapılmaktadır. Ölüm bildiriminin yapılması ile birlikte nüfus müdürlüğünden Formül C belgesi alınmalıdır. Bu belge ölüm belgesinin çok dilli olarak tercüme edilmiş halidir. Rusya Cenaze nakil işlemleri için formül C belgesinin Rusça olarak da tercüme ettirilmesi gerekmektedir. Bahse konu belge gümrük müdürlüğüne ibraz edilecek evraklar arasında yer almaktadır.

Yol İzin Belgesi ve Tahnit Raporu

Yurt dışı cenaze nakil işlemleri kapsamında yol izin belgesi ve tahnit raporunun da temin edilmesi zorunludur. Yol izin belgesi ölümün gerçekleştiği yer belediyesine ölüm belgesi ile müracaat edilerek temin edilebilir. Tahnit, yurt dışı cenaze nakli gerçekleştirilecek Rusya vatandaşına ait bedende nakil esnasında bozulma olmaması için temizleme ve ilaçlama işlemi yapılmasıdır. Yapılan işlemin ardından rapor alınmalıdır. İlgili belediye mezarlıklar müdürlüğünde tahnit işlemi yaptırılabilir. Yol izin belgesi ve tahnit raporu gümrük müdürlüğüne teslim edilmektedir.

Konsolosluk Cenaze Onayı

Rusya cenaze nakil işlemleri için Rusya konsolosluğu cenaze onayının da alınması zorunludur. Konsolosluk tarafından Rusya vatandaşı kişinin ölümü teyit edilerek yurt dışı cenaze nakli için onay verilmektedir. Bahse konu onay için konsolosluğa ölüm belgesi ve pasaport bilgileri ile müracaat edilmelidir.

Gümrük ve Hava Yolu İşlemleri

Yurt dışı cenaze nakil işlemleri kapsamında gümrük ve hava yolu işlemlerinin de tamamlanması gereklidir. Belgeler temin edildikten sonra gümrük müdürlüğüne sözlü beyanda ile teslim edilmelidir. Teslim edilecek evrak listesi aşağıda sunulmuştur.

  • Ölüm belgesi
  • Formül C belgesi
  • Tahnit raporu
  • Yol izin belgesi

Gümrük işlemlerinin tamamlanması ile birlikte cenaze nakli gerçekleştirilecek hava yolu şirketine ilgili belgeler ve vefat eden Rusya vatandaşı kişinin cenazesi teslim edilmelidir. Hava yolu şirketine teslim edilecek belgeler aşağıda sunulmuştur.

  • Ölüm belgesi
  • Rusya Konsolosluğu cenaze onayı

Belgeler sunulduktan sonra cenazenin ilgili hava yolu şirketine teslim edilmesi gereklidir. Hava yolu şirketi tarafından teslim alınan tabutlar kontrol edilmektedir. Tabut, sağlam ahşap, metal çinko ya da kurşun gibi darbeye karşı dirençli malzemelerden imal edilmelidir. Kötü koku ve sızıntının engellenmesi için tabut kapağı iyi bir şekilde kapatılmalıdır. Aynı zamanda tabutun içerisi görünmeyecek şekilde çuval ya da kanvas bir örtü ile sarılması gerekmektedir. Cenazeye refakat edecek kişinin bilgileri hava yolu şirketine verilmelidir. Refakatçi bulunmuyorsa Rusya’dan teslim alacak kişi bilgileri yine hava yolu şirketine ibraz edilmelidir.

Rusya cenaze nakil işlemleri

Duyurular

Rusya Vizesi Covid-19 Bilgilendirmesi

Rusya Vizesi Covid-19 Bilgilendirmesi; Rusya vize başvuruları için aracılık eden kurum randevulu hizmet vermeye başlamıştır. Konsolosluk...
2022-01-27 16:48:49

Rusya Konsolosluğu 29 Ekim Duyurusu

Rusya Konsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 günü h...
2021-01-14 15:27:50

Rusya Başkonsolosluğu yabancılar vize mesai saatleri

Rusya Başkonsolosluğu Yabancılar için vize mesai saatleri: Pazartesi Cuma: 08.30 ila 11.30 arasındadır. ...
2021-01-14 15:17:21

Consultation for Russia

Consultation for Russia, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Russia; Türkiye’ de bulunan Rusya Konsoloslukları, Büyükelçiliği...
2021-01-14 15:14:19
Tüm Duyurular
Rusya Cenaze Nakil İşlemleri