Rusya Vize Randevu

Rusya Vize Randevu sistemi ile ilgili 2023 yılına ait genel ve güncel bilgilerini sizlere sunacağımız sayfamıza hoş geldiniz. 

Sayfamızın devamında Rusya'ya yapılacak olan seyahatlerin türüne göre farklılık gösteren işlemleri, Rusya vize randevu ile alınan vize türlerini içerikler halinde açıklayacağız. 

Rusya’yeyahat gerçekleştirmek isteyen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının sahip olduğu pasaport türüne göre farklılık gösteren vize başvuru işlemleri vardır. Rusya Federasyonu'nun aldığı karar ile ülkeye yapılacak olan seyahatler için belirlenen şartlar bulunur. Rusya Konsolosluğu turistik vize, ticari vize, özel ziyaret vizesi ve transit vize gibi standart kategoriler için randevusuz işlem yapar. Bu kategorilerden vize başvuruları Rusya Konsolosluğu'nun yetkilendirmiş olduğu vize işlem merkezine yapılır. Rusya Federasyonu Konsolosluk Bölümü Ofisi, vize başvurularını yalnızca yetkişi işlem merkezi ile kabul etmekte ve değerlendirmektedir. Başvuran şahsen konsolosluğa giderek kısa süreli seyahatleri için vize başvurusunda bulunamaz. Rusya aile birleşimi için oturum izni ve eğitim vizesi gibi uzun dönem vize başvuruları doğrudan konsolosluğa yapılabilir. 

Seyahat etmek isteyen ve Siyah pasaporta sahip olan her kişi 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan süre içerisinde vizesiz seyahat etme hakkına sahip olacağını, Yeşil ve Gri pasaporta sahip olan her kişi 30 günlük süre zarfında vizesiz seyahat edebileceğini belirtmiştir. Ancak Bordo pasaporta sahip olan her kişi ülkeye giriş sağlamak için mutlaka Rusya vizesine sahip olması gerekmektedir. 

Sahip olunan pasaport türüne göre yapılan işlemeler dikkate alınarak başvuruda bulunulması gerekmektedir.  Bir diğer konu ise Rusya'ya gitme, ülkede bulunma amacınız. Ülkeye yapacağınız seyahatin türünü bildirip bu seyahate yönelik belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Rusya’ya yapılacak olan seyahat türüne göre Rusya vize randevu alınmaktadır. Başvuruların şahsen ya da elektronik olarak yapılması durumunda bir randevu oluşturması gereken bir durum değildir. Kısa sürede gerçekleşecek olan seyahatler için randevuya gerek olmadan vize işlemlerinizi  gerçekleştirebiliriz.  Ülkeye yapılacak olan seyahat uzun süreli ise randevu oluşturulması gerekmektedir.

Rusya Vize Randevu Nasıl Alınır?

Rusya vize randevu nasıl alınır? Rusya vize randevu alınmadan yetkili vize başvuru merkezinin mesai saatleri içerisinde başvuru merkezine giderek başvuru işlemi gerçekleştirilebilir. Başvuranın Rusya vize başvurusunda şahsen bulunmasına gerek yoktur. Rusya vizesi için gerekli evrakları eksiksiz hazırlayarak yetkili vize servisine posta yolu ile veya 3. bir kişi aracılığıyla iletebilir. Yetkili kurum başvuran adına vize başvuru işlemini gerçekleştirebilir. 

Şahsen kayıt oluşturma, online elektronik ortamda randevu kaydı oluşturma, vize aracı kurumlarından herhangi birine gidip bizzat randevu kaydını oluşturma; Vize başvurunuzu yaparken randevu adımlarını izleyebilirsiniz. İlk önce seyahat etme nedeninizi beyan etmeniz gerekmektedir. Beyan edilen seyahatin türüne göre randevu oluşturup, oluşturmamasını bu neden belirler. Yapacağınız seyahat Turistik amaçlı ise herhangi bir randevu oluşturmanıza gerek kalmadan seyahat edebilirsiniz. Ya da uzun süreli bir seyahat olacağınızı belirtirseniz, oturum izni evlilik, eğitim gibi uzun süreli seyahatler için mutlaka randevu oluşturmanız gereken bir durumdur. Rusya vize randevu alarak uzun süreli bir seyahat gerçekleştirmek isteyen her birey bir vize danışman şirketi aracılığı ile iletişime geçip, randevu oluşturma talebinde bulunabilir veya direkt olarak Rusya Federasyonu Türkiye temsilcilikleri ile iletişime geçebilir. Uzun süreli seyahatler için alınan randevu ile Rusya’ya seyahat etmek isteyen her birey gerekli evrakları eksiksiz ve doğru bir biçimde hazırlaması gerektiğini belirtiriz.   İletişime geçtiğiniz yetkili vize şirketinin güvenirliğinden başvuru evraklarınızı ve ücreti göndermeden önce emin olunuz.

Rusya Elektronik Vize Randevu Sistemi

Rusya Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kolaylık sağlamak amacıyla Rusya elektronik vize randevu sistemini uygulamaya koymuştur. Rusya elektronik vize yalnızca St. Petersburg ve Leningrad bölgesinde geçerlidir. Rusya'nın diğer şehirlerine elektronik vize ile seyahat edilemez. Elektronik vize başvurusu Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı interner sitesinden yapılır. İşlemleri ortalama 3 iş gününde sonuçlanır. Rusya elektronik vize ile St. Petersburg ve Leningrad bölgesinde maksimum 8 gün konaklama yapılabilir. Vize sahibi 8 günü geçirmeden ülkeden ayrılmalıdır. Rusya vize randevu talebi oluşturarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Uzun süreli yapılan seyahatler için randevu oluşturarak seyahat etmek isterseniz bir vize şirketi ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. 

Rusya Uzun Dönemli Vize Randevu İşlemi

Uzun süreli gerçekleşen seyahatler için randevu sistemi uygulanmaktadır. Rusya'ya yapılan seyahatin amacı; iş, aile ziyareti ve eğitim için ise randevu alarak vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Uzun süreli seyahatler iki ülke arasındaki etkili bir durumdur. Bunun için uzun süreli gerçekleşen seyahatler için her türlü koşulu göz önünde bulundurarak işlem yapmanız gerekmektedir. Mülakata ihtiyaç duyulmadan yapılacak olan bu seyahat bazı yerlerde farklılık gösterebilir. İstanbul’dan ya da Ankara’dan yapılacak başvurular için sizlerden parmak izi örneği talep edebilir hatta birebir görüşme talep edebilir. Uzun süreli seyahatler için bunlar talep edilen durumlardır. Oturum izni gibi ülkeye uzun süreli olarak konaklama yapacaksanız mutlaka randevu oluşturmanız gerekmektedir. Kısa süreli seyahatler için gerek görülmeyen bu randevu sistemi uzun süreli seyahatler için mutlaka uygulanmalıdır.

 

Rusya Vize Randevu

 

Duyurular

Rusya Vizesi Covid-19 Bilgilendirmesi

Rusya Vizesi Covid-19 Bilgilendirmesi; Rusya vize başvuruları için aracılık eden kurum randevulu hizmet vermeye başlamıştır. Konsolosluk...
2022-01-27 16:48:49

Rusya Konsolosluğu 29 Ekim Duyurusu

Rusya Konsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 günü h...
2021-01-14 15:27:50

Rusya Başkonsolosluğu yabancılar vize mesai saatleri

Rusya Başkonsolosluğu Yabancılar için vize mesai saatleri: Pazartesi Cuma: 08.30 ila 11.30 arasındadır. ...
2021-01-14 15:17:21

Consultation for Russia

Consultation for Russia, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Russia; Türkiye’ de bulunan Rusya Konsoloslukları, Büyükelçiliği...
2021-01-14 15:14:19
Tüm Duyurular
Rusya Vize Randevu