Rusya Vize Ücreti

Rusya Federasyonu Devleti  ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasındaki anlaşmaya bağlı olarak Umuma Mahsus (Bordo) Pasaportu bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların vize alma zorunluluğu vardır. Ticari sebeplerle seyahat eden şoförler için Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) Pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 25 Temmuz 2019 tarihinde çıkan yasaya göre vize alma zorunluluğu ortadan kalkmıştır. Diplomatik (Siyah) Pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ise 90 gün boyunca Rusya’ya vizesiz girip çıkma hakkı verilmiştir. 

1 Ekim 2019 tarihi itibariyle St. Peterburg ve Leningrad bölgesi için elektronik vize uygulamasına geçilmiştir. Rusya elektronik vize başvuru formu Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden doldurulmaktadır. Elektronik vizenin geçerlilik süresi maksimum 8 gündür ve konsolosluk harç ücreti bulunmamaktadır. Formu doldurma hizmeti veren yetkili vize servis sağlayacıları, elektronik vize başvurusu için ek hizmet bedeli talep edebilmektedir.

Rusya vize ücreti Rusya'ya yapılacak seyahat amacına, sayısına ve seyahatin süresine göre belirlenir. Vize türü seyahat amacına göre belirlenmelidir. Rusya’ya seyahat sebebi tüm vize sürecini etkileyen önemli bir faktördür. Rusya vizesi alma zorunluluğu bulunan Bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Rusya vize ücreti detaylı bilgisi sayfamızda belirtilmiştir. Ülkeye planlanan giriş sayısı vize ücretleri üzerinde etkili bir faktördür. Ticari amaçla yapılan seyahatlerde davetiyede belirtilen süre önemlidir. Rusya'daki firma ile gerçekleştirilen iş ilişkisinin devamlılığı varsa uzun süreli ve çok girişli Rusya vizesi alınabilir. Bu sebeple başvuru yapmadan önce seyahat planı yapılması gerekir. 

Rusya Vize Ücretleri 2020

Sayfada bulunan Rusya vize ücretleri 2020 yılı güncel tutarları bilgisi başvuruda yapılacak minimum masrafları içerir. Rusya Konsolosluğu başvuruları yetkili vize servis sağlayıcıları ile kabul eder. Sayfada bulunan fiyat yetkili servis sağlayıcısının talep ettiği fiyatlardır. Başvuru danışmanlık şirketi ile gerçekleştirilirse, danışmanlık şirketinden alınan hizmete bağlı olarak ücretler belirlenebilir. Rusya Turistik vizesi vize ücretleri şu şekildedir: Tek girişli 10 iş günü işlem süresi olan turistik vize 80 USD, tek girişli 3 iş günü işlem süresi olan turistik vize 160 USD, çift girişli 10 iş günü işlem süresi olan turistik vize 128 USD, çift girişli 3 iş günü işlem süresi olan turistik vize 256 USD, çok girişli 10 iş günü işlem süresi olan turistik vize 240 USD, çok girişli 3 iş günü işlem süresi olan turistik vize 480 USD olarak belirlenmiştir. Rusya Ticari vize ücretleri şu şekildedir: Tek girişli 10 iş günü işlem süresi olan ticari vize 80 USD, tek girişli 3 iş günü işlem süresi olan ticari vize 160 USD, çift girişli 10 iş günü işlem süresi olan ticari vize 128 USD, çift girişli 3 iş günü işlem süresi olan ticari vize 256 USD, çok girişli 10 iş günü işlem süresi olan ticari vize 240 USD, çok girişli 3 iş günü işlem süresi olan ticari vize 480 USD olarak belirlenmiştir. Rusya çalışma vizesi vize ücretleri şu şekildedir: Tek girişli 10 iş günü işlem süresi olan çalışma vizesi 80 USD, tek girişli 3 iş günü işlem süresi olan çalışma vizesi 160 USD, çift girişli 10 iş günü işlem süresi olan çalışma vizesi 128 USD, çift girişli 3 iş günü işlem süresi olan çalışma vizesi 256 USD, çok girişli 10 iş günü işlem süresi olan çalışma vizesi 240 USD, çok girişli 3 iş günü işlem süresi olan çalışma vizesi 480 USD olarak belirlenmiştir.  Rusya için tek girişli, 15 gün geçerliliği bulunan standart vize ücreti 160 USD olarak belirlenmiştir.

Ekspres vize ücreti standart vizeden farklıdır. Ekspres vize ile vize başvurusu 24 saat içerisinde gerçekleştirilir. Acil Rusya vize almak için Rusya ekspres vize ücreti 245 USD dir. Form doğru ve eksiksiz olsa dahi vizenin her zaman olumsuz sonuçlanma ihtimali bulunur. Rusya vize reddi durumunda Rusya vize ücreti iade edilmez. Vize başvurusunu inceleme ve karar verme yetkisi Rusya Büyükelçiliği ve Rusya Konsolosluklarına aittir. Vizenin verilip verilmeyeceğine Türkiye'deki diplomatik temsilcilikler karar verir. Bu sebeple vize başvurusu mümkün olan en erken tarihte yapılmalıdır.

rusya vize ücreti

 

 

Duyurular

Rusların Türkiye'de Vizesiz Kalma Süresi 90 Güne Çıkıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusya vatandaşlarının Türkiye’de vizesiz kalma süresinin 90 güne kadar uzatıldığını açıkladı...
2017-05-04 11:03:56 Devamı...

Rusya Konsolosluğu 29 Ekim Duyurusu

Rusya Konsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeni...
2016-02-22 10:45:29 Devamı...

Consultation for Russia

Consultation for Russia, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Russia; Türkiye’ de bulunan Rusya Konsoloslukları, B&uum...
2016-02-05 14:52:50 Devamı...

Rusya Başkonsolosluğu yabancılar vize mesai saatleri

Rusya Başkonsolosluğu Yabancılar için vize mesai saatleri: Pazartesi Cuma: 08.30 ila 11.30 arasındadır. ...
2016-02-05 14:46:54 Devamı...
Tüm Duyurular
Rusya Vize Ücreti