Rusya Vizesi Covid-19 Bilgilendirmesi

Rusya Vizesi Covid-19 Bilgilendirmesi; Rusya vize başvuruları için aracılık eden kurum randevulu hizmet vermeye başlamıştır. Konsolosluk yoğunluk durumuna göre günlük kota uygulaması hakkına sahiptir. Başvurular bir gün öncesinden randevu alınarak ertesi sabah işleme alınmaktadır. 

Rusya vize başvuru sonuçlanma süresi normal vizeler için 4 iş gününden 7 iş gününe çıkarılmıştır. Ekspres vize başvuruları 1 iş gününden 3 iş gününe çıkarılmıştır. Süper ekspres vize başvuruları aynı gün sonuçlanmaktaydı. Sonuçlanma süreleri 2 iş gününe çıkarılmıştır.

Türkiye’den yabancı uyruklu vatandaşlar için vize sonuçlanma süresi 10 güne çıkarılmıştır. Belirli ülke vatandaşları için ekspres vize başvuru seçeneği kaldırılmıştır. Konsolosluğun yetkilendirdiği başvuru merkezi konsolosluk kararı ile öğleden sonra alınan başvurulardan ek ücret almaktadır.

Rusya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin seyahatlerinden 72 saat önce PCR testi yaptırmaları gerekmektedir. Aşı olan kişilerinde mutlaka PCR testi yaptırmaları zorunludur. PCR testleri e nabız üzerinden İngilizce çıktı alınması yeterlidir.

Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası zorunlu değildir ancak her ihtimale karşı tercihen yaptırılması tavsiye edilir.

Transit olarak Rusya üzerinden uçuş yapacaklar yolcuların da 72 saat önce PCR testi yaptırmaları gerekmektedir.

20 Kasım 2021 tarihi itibariyle Türkiye’den Güney Afrika, Botsvana, Lesoto, Namibya, Mozambik, Zimbabve, Esvatini, Tanzanya, Hong Kong ülke vatandaşlarının Rusya vize başvuruları için belgelerinin kabulünü askıya almıştır. Bu ülkelerden de Rusya’ya seyahat etmek isteyen yolcuların başvuruları değerlendirmeye alınmayacağı konsolosluk tarafından bildirilmiştir

Rusya Vizesi Covid-19 Bilgilendirmesi