Rusya Konsolosluğu ,Rusya Vizesi

Rusya Vizesi

Türkiye ve Rusya ülkeleri arasında yapılacak seyahatler için vize zorunluluğunun kaldırıldığını beyan eden 10 Mayıs 2010 tarihli anlaşmanın Rusya Federasyonu resmi makamları tarafından 1 Ocak 2016’dan itibaren geçerli olmak suretiyle tek taraflı olarak askıya alındığı açıklanmıştır. Dolayısıyla Rusya Federasyonu’na seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu tarih itibariyle yapacakları Rusya seyahatleri için Rusya vizesi müracaatında bulunmak zorundadır.

Rusya vizesi nedir?

Rusya vizesi, Rusya Federasyonu’na ziyaretlerinizi gerçekleştirebilmeniz için gerekli iznin yetkili birimler tarafından verildiğini kanıtlamak amacıyla pasaportunuza yapıştırılan bir belgedir. Uluslararası anlaşmalar dahilinde vize zorunluluğunu kaldıran bir düzenleme yapılmadığı sürece Rusya Federasyonu’na yapacağınız seyahatler için vize başvurusunda bulunmanız gereklidir.
Rusya vizesi Pasaporta yapıştıralakta verilebilir. Bu vizede, başvuru sahibinin soyadı, adı, doğum tarihi, cinsiyeti, uyruğu, kişinin hürriyetini tasdik eden ana evrak numarası, vizenin veriliş tarihi, Rusya Federasyonunda izin verilen kalış süresi, Rusya Federasyonuna giriş davetiyesi numarası veya devlet kurumlarının kararı, vizenin geçerlilik süresi, seyahat amacı, davet eden kurum, vize giriş sayısı gibi bilgiler hem Latin alfabesiyle hem de Rusya Federasyonu tarafından kullanılan Kiril alfabesiyle yazılmış olarak yer alır.
Rusya Federasyonu seyahatleriniz için vize başvurusunda bulunurken ödemeniz gereken bir ücret vardır. Bu ücret talep ettiğiniz vize kategorisine göre değişiklik göstermektedir.

Rusya Vizesi Çıkış Süresi Ne Kadardır?

Rusya vizesi çıkış süresi başvurunun gerçekleştirildiği tarihten itibaren yaklaşık olarak 4 - 7 iş günü içinde sonuçlanır. Söz konusu süre Rusya Konsolosluğunun yoğun olduğu tarihlerde veya vize işlem süreci içerisinde başvuru sahibinden ek evrak talep edilmesi, evraklarda eksiklik ya da yanlışlık tespit edilmesi veya başvuru sahibinin konsolosluk tarafından görüşmeye çağrılması gibi durumlar sebebiyle uzayabilmektedir. Bununla birlikte belirli acil durumlarda başvurabileceğiniz ekspres vize seçeneği de bulunmaktadır. Rusya ekspres vizesinin çıkış süresi ortalama olarak 3 iş günüdür. Rusya’ya seyahat edecek bireylerin vize işlemlerinin sonuçlanmasında yaşanacak aksaklıklar dolayısıyla başvuru süreçlerinin uzamasını önlemek amacıyla vize işlemlerine seyahat tarihinden bir ay önceden başlamalarında fayda vardır. 

Rusya Vize Kategorileri Nedir?

 • Tek Girişli Rusya Vizesi: Rusya girişiniz için verilen tek girişli Rusya vizesi, Rusya Federasyonu’na 1 sefer giriş, bir sefer çıkış hakkı tanıyan Rusya vizesidir. Tek girişli Rusya vizesi işlemleri için belirlenmiş harç ücreti 26.01.2019 tarihinden itibaren 80 dolardır.
 • Çift Girişli Rusya Vizesi: Çift seyahatiniz için verilen Çift girişli Rusya vizesi, Rusya Vizesi ile Rusya Federasyonu’na 2 sefer giriş, 2 sefer çıkış yapma hakkına sahip olunur. Çift girişli Rusya vizesi için ödenmesi gereken 128 dolarlık bir harç ücreti vardır.
 • Çok Girişli Rusya Vizesi: Çok girişli Rusya vizesi sahipleri Rusya Federasyonu'na her 180 günlük süre içinde, tek seferde ya da belli aralıklarla ülkeye giriş yapmak üzere toplam 90 gün konaklama hakkına sahip olurlar. Çok girişli Rusya vizesi harcı olarak belirlenmiş ücret 240 dolardır.

Rusya Federasyonu mevzuatına göre çok girişli vize ile ilgili yönetmeliği ihlal eden kişiler Rusya’ya giriş hakkından süresiz men edilebilir.

Rusya Vize Türleri Nedir?

Rusya seyahatleri için gerekli vizeler ziyaretin süresine göre; kısa süreli ya da uzun süreli Rusya vizesi olarak ikiye ayrılmaktadır. Kısa süreli Rusya vizesi ile başvuru sahibi Rusya’da 30 ile 90 gün arasında zaman geçirme hakkına sahip olur, Uzun süreli Rusya Vizesi alan başvuru sahibi ise seyahatini 90 günden fazla olacak şekilde sürdürebilir. 

 • Kısa Süreli Rusya Vizesi: Rusya vizesi başvurusu yapacak vatandaşlarımız ülkeye turistik, ticari, transit gibi amaçlarla gerçekleştirecekleri ziyaretler için almaları gereken vize türü kısa süreli (30- 90 gün süreli) Rusya vizesidir. 
 • Uzun Süreli Rusya Vizesi: Rusya Federasyonu’na eğitim, çalışma gibi amaçlarla yapılacak seyahatler için Uzun Süreli Rusya Vizesi başvurusu yapılmalıdır. Uzun süreli Rusya Vizesi ile Rusyada 90 gün ve üzeri süreli olarak konaklamak mümkündür. 
 • Rusya vizesi; kişinin Rusya Federasyonu’na yapacağı seyahatin sebebi, amacı, ülkede geçirilecek süre ve ülkeye gerçekleştirilecek seyahatlerin sıklığı doğrultusunda farklı türlere ayrılmaktadır.

Seyahat eden kişilerin Rusya Federasyonunda ülkeye yapacakları seyahatin amacına göre verilen Rusya vizesi türleri aşağıdaki gibidir.

 • Rusya Turistik Vizesi: Rusya Federasyonu’na turistik gezi ve eğlence gibi amaçlarla seyahat eden vatandaşlarımız Rusya Turistik vizesi için başvuru yapmalıdır. 
 • Rusya Ticari Vizesi: Rusya Federasyonu’na seminer, toplantı, konferans, iş görüşmesi gibi toplantılara katılmak üzere seyahat eden vatandaşlarımıza yönelik Rusya vizesidir. 
 • Rusya Transit Vizesi: Başka ülkeye olan seyahatlerinizde yapacağınız aktarma dolayısıyla Rusya Federasyonu topraklarına giriş yapabilmeniz için de vize almanız gereklidir. Rusya Federasyonu Transit vizesi tek girişli bir vize türüdür. Rusya Federasyonu tek girişli transit vize sahipleri ülke sınırlarına bir kez girme ve sınırdan bir kez çıkma hakkına sahiptir. Başvuru sahipleri ülke sınırları içinde bu vize ile havayolu ulaşımı esnasında aktarma amaçlı yaptıkları ve havaalanında geçirdikleri sürenin 24 saati geçeceği girişlerinde maksimum 3 gün, karayolu ve tren yolu ile yapacakları girişlerinde ise maksimum 10 gün geçirebilirler.
 • Rusya Humaniter Vizesi: İnsani yardım, bilimsel çalışmalar vb. amaçlarla Rusya Federasyonu’na gerçekleştirilecek seyahatler için başvurulması gereken vize türüdür. 
 • Rusya Öğrenci Vizesi: Rusya Federasyonu’na eğitim amacıyla seyahat eden kişiler Rusya öğrenci vizesine başvurmalıdır. 
 • Rusya Çalışma Vizesi: Rusya Federasyonu’na bu ülkede iş edinmek amacıyla seyahat etmek isteyen kişilere yönelik Rusya Vizesidir.

Duyurular

Rusların Türkiye'de Vizesiz Kalma Süresi 90 Güne Çıkıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusya vatandaşlarının Türkiye’de vizesiz kalma süresinin 90 güne kadar uzatıldığını açıkladı...
2017-05-04 11:03:56 Devamı...

Rusya Konsolosluğu 29 Ekim Duyurusu

Rusya Konsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeni...
2016-02-22 10:45:29 Devamı...

Consultation for Russia

Consultation for Russia, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Russia; Türkiye’ de bulunan Rusya Konsoloslukları, B&uum...
2016-02-05 14:52:50 Devamı...

Rusya Başkonsolosluğu yabancılar vize mesai saatleri

Rusya Başkonsolosluğu Yabancılar için vize mesai saatleri: Pazartesi Cuma: 08.30 ila 11.30 arasındadır. ...
2016-02-05 14:46:54 Devamı...
Tüm Duyurular
Rusya Vizesi