Rusya Aile Ziyareti Vizesi

Rusya Federasyonu’nda bulunan yakınlarını ya da herhangi bir kuruluşu özel olarak ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye oturum izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları ya da vatansız kişiler Rusya Özel Ziyaret Vizesi için müracaat etmelidir. 

Rusya Özel Ziyaret Vizesi, Rusya Federasyonu vatandaşı veya Rusya Federasyonunda oturma izni alan yabancı vatandaşın ya da Rusya’da faaliyet yürüten herhangi bir kuruluşun talebi doğrultusunda Rusya Federasyonu Federal Göç şubesi (FMS Rusya) tarafından, Rusya Federasyonu yasalarına göre hazırlanan davetiyeye bağlı olarak verilmektedir. 

Rusya Özel Ziyaret Vizesi, Rusya Federasyonu’nda ikamet eden yakını ile ilgili ölüm, hastalık gibi durumları belgeleyen kişilere de verilmektedir. Rusya Özel Ziyaret Vizesi tek ya da çift girişli olarak 90 gün kalış süreli olarak verilebilmektedir. 

Rusya Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Davetiye: Rusya Özel Ziyaret Vizesi başvurusunda Rusya Federal göç şubesi tarafından tahsis edilmiş davetiye ya da konsolosluk yöneticisi adına Rusya Federasyonu vatandaşı tarafından sunulan, yabancı vatandaşlığı olan aile fertleri ile birlikte Rusya’ya giriş yapması için yazılı beyanını içerir belge.

Pasaport: Rusya Özel Ziyaret Vizesi müracaatında kullanılacak pasaport vize süresinin bitiş tarihinden itibaren 6 ay da geçerliliğini korumalı ve pasaportta Rusya vizesinin basılması için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. 

Fotoğraf: Rusya Özel Ziyaret Vizesi başvurusunda 1 adet 35x45 mm ölçülerinde, önden çekilmiş net görüntülü, koyu renkli olmayan gözlük camları ve başı kapalı olmayacak şekilde (ulusal veya dini inançlarından dolayı pasaport fotoğrafında başı kapalı olanlar hariç) renkli ve arka fonu açık renkli vesikalık fotoğraf sunulmalıdır. 

Başvuru Anketi: Rusya Özel Ziyaret Vizesi için müracaat eden şahıslar, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Departmanı web sayfasındaki vize anketi elektronik formunu doldurup, imzalayıp ibraz etmelidir. (Belgelerin sunulacağı yerin seçiminde şahıs belgeleri ibraz edeceği vize merkezi bilgisini sunmalıdır. Örneğin: İstanbul vize merkezi, Antalya vize merkezi,….. gibi.)

Yabancı Ülke Vatandaşları İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Türkiye oturma izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının Rusya Özel Ziyaret Vizesi alabilmesi için bazı ek evraklar ibraz etmesi gerekecektir. 

Seyahat Sağlık Sigortası: Rusya Özel Ziyaret vizesi için müracaat eden kişi AB vatandaşı ise, vize müracaatında yukarıda beyan edilen belgelere ek olarak seyahat süresini kapsayan Seyahat Sağlık Sigortası poliçesi ibraz etmelidir. 

En az 90 gün kesintisiz süreli Türkiye oturum izni: Arnavutluk, Bahreyn, Venezuela, Haiti, Mısır, İrlanda, Lesotho, Libya, Makedonya, Mali, Meksika, Yeni Zelanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Kore Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Sierra Leone, Ekvator Gine’si,  Güney Afrika Cumhuriyeti, Japonya vatandaşları Rusya Özel Ziyaret Vizesi başvurularını Türkiye’den yapmaları durumunda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından talep edilen evraklara ek olarak en az 90 gün kesintisiz süreli Türkiye oturum izni belgelerini ibraz etmelidir.(öğrenci veya çalışma izin belgesi,  geçici süreli ikamet etme izin belgesi gibi evraklar en az 90 gün kalış süreli olmaları şartıyla kabul edilir)

Türkiye Cumhuriyeti daimi ikamet izni: Cezayir, Angola, Afganistan, Bangladeş, Vietnam, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Çin, Kuzey Kore, Nepal, Nijerya, Pakistan, Ruanda, Suriye, Somali, Çad, Sri Lanka, Etiyopya vatandaşları Rusya Özel Ziyaret Vizesi başvurularını Türkiye’den yapmaları durumunda Türkiye’de daimi ikametleri bulunduğunu gösterir belgeler sunmalıdır. 

Rusya Vizesi İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

-    Rusya Özel Ziyaret Vizesi için müracaat eden şahıslardan ek evrak talep edilebilir, kişi mülakata davet edilebilir ya da vize düzenleme süresi uzatılabilir. 

-    Rusya Özel Ziyaret vizesi harç bedeli vize merkezine doğrudan, nakit ve USD olarak sunulur. (Vize harç bedeli vizenin kalış süresi, seyahat amacı gibi etkenler doğrultusunda Rusya Konsolosluğu tarafından belirlenir)

-    Rusya Konsolosluğu, Rusya Özel Ziyaret Vizesi müracaatlarını (istisnai durumlar hariç) 4 ile 10 iş günü içerisinde değerlendirip sonuca ulaştırmaktadır.
 

Duyurular

Rusların Türkiye'de Vizesiz Kalma Süresi 90 Güne Çıkıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusya vatandaşlarının Türkiye’de vizesiz kalma süresinin 90 güne kadar uzatıldığını açıkladı...
2017-05-04 11:03:56 Devamı...

Rusya Konsolosluğu 29 Ekim Duyurusu

Rusya Konsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeni...
2016-02-22 10:45:29 Devamı...

Consultation for Russia

Consultation for Russia, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Russia; Türkiye’ de bulunan Rusya Konsoloslukları, B&uum...
2016-02-05 14:52:50 Devamı...

Rusya Başkonsolosluğu yabancılar vize mesai saatleri

Rusya Başkonsolosluğu Yabancılar için vize mesai saatleri: Pazartesi Cuma: 08.30 ila 11.30 arasındadır. ...
2016-02-05 14:46:54 Devamı...
Tüm Duyurular
Rusya Aile Ziyareti Vizesi