Rusya Turistik Vizesi

Rusya Turistik Vizesi

Türkiye ve Rusya arasında vize zorunluluğunun kaldırıldığına beyan eden anlaşmanın Rusya Federasyonu yetkilileri tarafından tek taraflı olarak askıya alınmasından dolayı 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Rusya Federasyonu’na yapacağınız ziyaretler için Rusya vizesine başvurmanız zorunludur. Festival, konser ve etkinliklere katılmak amacıyla veya turistik yerleri ziyaret etmek için yapacağınız Rusya Federasyonu gezilerinizde başvurmanız gereken vize türü Rusya Turistik vizesidir. 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren St. Petersburg ve Leningrad'a yapılacak turistik ve ticari amaçlı seyahatlerde elektronik vize alınabilmektedir. Elektronik vizenin geçerlilik süresi maksimum 8 gündür. 

Rusya turistik vize tek ya da çift girişli olup sahibine Rusya Federasyonu’nda en fazla 30 gün konaklama ve serbest dolaşım hakkı sağlamaktadır. Rusya Turistik vizesi, Rusya Federasyonu’nda tur operatörlüğü faaliyeti yürüten kuruluşların “kişiyi karşılayacağını beyan ettiği kabul ve onay belgesi” alınması şartı ile verilmektedir. Rusya Federasyonu’na kısa süreli iş görüşmesi, tıbbi konsültasyon ya da bilimsel araştırma gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen şahıslar da Rusya Turistik vizesi ile seyahatini gerçekleştirebilir. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Rusya vizesi için gerekli evraklar listesi sayfanın devamındadır. Rusya Turistik vizesi için müracaat eden şahıslar bu vizeyi hangi amaçla talep ettiklerini başvuru belgelerinde açıkça ibraz etmelidir.

Rusya Turistik Vizesi Gerekli Evraklar 

Yapılacak turistik amaçlı seyahatlerde Rusya vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

  • Davetiye (Voucher) : Rusya Federasyonu’ndaki seyahat acentesi ve  tur operatörlüğü yapan kuruluşun kişiyi kabul ettiğine ve karşılayacağına ve kişiyi Rusya’ya davet ettiğine dair belgedir. Bu belgenin (Voucher) orijinal nüshası sunulmalıdır.( Bu belgeyi ibraz etmeyen kişilerin Rusya Turist vizesi başvurusu değerlendirmeye alınmamaktadır.) 
  • Pasaport: Rusya Turist Vizesi müracaatında bulunacak vatandaşlarımız, başvuru yaparken kullanacakların pasaportunun geçerlilik süresinin vize süresinin bitiş tarihinden itibaren 6 ay daha devam ediyor olduğundan ve pasaportta Rusya vizesinin basılması için en az 2 boş sayfa bulunduğundan emin olmalıdır. 
  • Fotoğraf: Rusya Turistik vize başvurusu yaparken 35x45mm ebatlarında, önden çekilmiş, renkli ve arka fonu açık renk iki adet biyometrik fotoğraf sunmanız gerekmektedir. Biyometrik fotoğrafınızda yüzünüzün önden ve net bir şekilde görünmesi, dini unsurlar nedeniyle kullanılan kıyafetler dışında yüzünüzün net olarak görünmesini engelleyecek hiçbir unsur bulunmaması ve gözlüklü fotoğraflarda gözlüklerinin camının koyu renkli olmaması gereklidir. 
  • Başvuru Anketi: Rusya Turistik Vizesi için başvuran vatandaşlarımız, Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Departmanı web sayfasındaki vize anketi elektronik formunu doldurup, imzalayıp sunacağı belgeler ile birlikte hazır etmelidir. (Belgelerin sunulacağı yerin seçiminde şahıs belgeleri ibraz edeceği vize merkezi bilgisini sunmalıdır. Örneğin: İstanbul vize merkezi, Antalya vize merkezi,….. gibi.)
  • İkamet İzni: Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan yabancı uyruklu bireyler Rusya Turistik vizesine başvurmak için, seyahatlerinin bitiş tarihinden itibaren 6 ay daha geçerli olacak ve Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında bu süre boyunca ikamet edebileceklerini belirten ikamet izni belgesi sunmalıdırlar.

Rusya Turistik Vize Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Rusya Federasyonu’na gerçekleştireceğiniz seyahatleriniz gerekçesiyle gerçekleştirmeniz gereken turistik vize işleminde kullanacağınız pasaporta Rusya vizesinin işlenebilmesi için pasaportunuzda en az 2 boş sayfa bulunmalı ve pasaportunuz vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay daha geçerli olmalıdır. Eğer mevcut pasaportunuz bu koşullara uygun değilse pasaportunuzu yenilemeniz gerekmektedir.

  • Vize işlemlerinin sonuçlanması için gereken süre resmi tatiller nedeniyle uzayabileceğinden seyahat planlarınızda aksamalara neden olmamak amacıyla, Rusya Büyükelçiliği'ne ya da Rusya Konsolosluğuna yapacağınız vize başvurularında, başvuru tarihinin Rusya ve Türkiye resmi tatillerine (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Yılbaşı / Yeni Yıl) denk gelmemesine özen göstermelisiniz.
  • Rusya Turist vizesi için başvuru yapan AB vatandaşı bireyler, vize müracaatında yukarıda belirtilen belgelere ek olarak seyahat süresini kapsayan Seyahat Sağlık Sigortası poliçesi de sunmalıdır.
  • Rusya Turist Vizesi için başvuru sahiplerinden ek evrak talep edilebilir, başvuru sahipleri mülakata davet edilebilir veya vize işlemlerinin süresi uzatılabilir. 
  • Rusya Turist vizesi harç bedeli vize merkezine doğrudan ödenmeli, Nakit ve USD olarak sunulmalıdır. (Vize harç bedeli vizenin kalış süresi, seyahat amacı gibi etkenler doğrultusunda Rusya Konsolosluğu tarafından belirlenir)
  • Rusya Konsolosluğu, Rusya Turistik vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) 4 ile 10 iş günü içerisinde değerlendirilip karara bağlanmaktadır.

Rusya turistik vize tek girişli veya çift girişli olarak talep edilebilir.

Yabancı Vatandaşlar İçin Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

90 gün kesintisiz süreyle Türkiye’de kalma izni: Arnavutluk, Bahreyn, Venezuela, Haiti, Mısır, İrlanda, Lesotho, Libya, Makedonya, Mali, Meksika, Yeni Zelanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Kore, Suudi Arabistan, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Sierra Leone, Ekvator Ginesi, Güney Afrika Cumhuriyeti, Japonya.

Yasal mevzuata uygun olarak en az 90 gün süreyle Türkiye Cumhuriyeti’nde kalma iznini belgeleyen evrak olarak öğrenci veya çalışma izni belgesi, geçici ikamet izni belgesi de dahil olabilir. Cezayir, Angola, Afganistan, Bangladeş, Vietnam, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Çin, Kuzey Kore, Nepal, Nijerya, Pakistan, Ruanda, Suriye, Somali, Çad, Sri Lanka, Etiyopya vatandaşları için daimi ikamet izni gerekmektedir. 

Rusya Turistik Vize

 

Duyurular

Rusya Vizesi Covid-19 Bilgilendirmesi

Rusya Vizesi Covid-19 Bilgilendirmesi; Rusya vize başvuruları için aracılık eden kurum randevulu hizmet vermeye başlamıştır. Konsolosluk...
2022-01-27 16:48:49

Rusya Konsolosluğu 29 Ekim Duyurusu

Rusya Konsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 günü h...
2021-01-14 15:27:50

Rusya Başkonsolosluğu yabancılar vize mesai saatleri

Rusya Başkonsolosluğu Yabancılar için vize mesai saatleri: Pazartesi Cuma: 08.30 ila 11.30 arasındadır. ...
2021-01-14 15:17:21

Consultation for Russia

Consultation for Russia, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Russia; Türkiye’ de bulunan Rusya Konsoloslukları, Büyükelçiliği...
2021-01-14 15:14:19
Tüm Duyurular
Rusya Turistik Vize